Достапни линкови

6 години од смрта на Арафат палестинците поделени


Илјадници палестинци во Рамала на Западниот брег ја одбележуваат 6 годишнината од смрта на Јасер Арафат кој со децении ја предводеше палестинската војна и мировните преговори со Израел.
Се очекува обраќање на неговиот наслчедник Претседателот Махмуд Абаз, кој е и лидер на Фатах. Радикалниот Хамас кој ја контролира Газа пак ги забрани комеморациите за Арафат.
XS
SM
MD
LG