Достапни линкови

Зголемено внимание на ЕУ за спорот со името е добредојдено


Не сметаме дека ЕУ треба да го замени процесот што се одвива во ОН, но цениме дека зголеменото внимание може да ја зголеми мотивираноста и на Македонија и на Грција да ги интензивираат напорите за надминување на билатералниот спор.
Ова го изјави шефот на дипломатијата Антонио Милошоски за Дневник кој вели дека имал чувство дека во Атина недостига вистинска, реална и суштинска мотивираност.
За претстојниот Самит на НАТО во Лисабон и можноста Македонија да биде поканета под привремената референца, Милошоски вели дека очекувањата не се големи.
XS
SM
MD
LG