Достапни линкови

Конечно нова влада во Ирак?


Ирак, според најавите, е многу блиску до формирање владејачко мнозинство со што ќе излезе од осуммесечната политичка криза. Веројатно, премиерот Нури Ал Малиќи обезбеди подршка за нов четиригодишен мандат.
Земјата дојде во криза откако ниту една партија не обезбеди мнозинство на изборите во март, а поради несогласувањата не можеа да формираат владејачка коалиција. САД го поздрави договорот за формирање влада.
XS
SM
MD
LG