Достапни линкови

Земјотресот во Краљево предизвика штета од над 100 милиони евра


Српските власти соопштија дека штетите од земјотресот што минатата недела ја потресе Централна Србија минатата седмица се проценуваат на над 100 милиони евра. Градоначалникот на Краљево,Љубиша Симовиќ изјави денеска дека околу илјада куќи веќе не можат да се користат, а други 5.000 имаат потреба од реновирање. Краљево беше најмногу погодено од земјотресот со интензитет од 5,6 степени според Рихтер во кој загинаа две лица, а десетици беа повредени.
XS
SM
MD
LG