Достапни линкови

МНР очекува датум за преговори до крајот на годинава


Македонското министертво за надворешни работи очекува дека до крајот на годинава Европскиот Совет ќе ја претвори препораката на Европската Комисија во одлука за отпочнување на преговори за членство на земјава во ЕУ. Во соопштението е наведено дека билатералните прашања не треба да го држат во заложништво проширувањето на Унијата и пристапниот процес. Во писмената реакција се вели дека во однос на спорот со името со Грција, Македонија очекува и другата страна активно и конструктивно да придонесе во преговорите за да се изнајде заедничко прифатливо решение.
XS
SM
MD
LG