Достапни линкови

Отунбава побара да се формира влада до карјот на месецот во Киргистан


Киргистанската претседателка Роза Отунбаева ги повика новоизбраните пратеници набрзо да формираат Влада. Киргистан минатиот месец одржа избори при кои ниедна од партиите кои се застапени во Парламентот нема мнозинство за сама да формира Влада. Отунбаева во својот говор на првата сесија ги повика пратениците да се кренат над своите лични и политички амбиции и да формираат влада пред 27 ноември.
XS
SM
MD
LG