Достапни линкови

Прва седница на парламентот на Киргистан


Новоизбраниот парламент на Киргистан денеска ја одржува првата сесија. 10 политички партии се застапени во Парламентот но ниедна нема мнозинство, а на изборите што се одржаа на 10-ти октомври, најмногу места освои националистичката партија, блиска на соборениот претседател Курманбек Бакиев.
XS
SM
MD
LG