Достапни линкови

Филе: Хрватска е во последна фаза од преговорите


Хрватска влезе во последната фаза на на преговорите за членство во Европската Унија, изјави еврокомесарот за проширување Штефан Филе на денешната пресконфернција во Брисел. Во заклучоците од Евопскат Комисија е неведено дека политичките критериуми се исполнети законодавството во висок процент е усогласено со европското . Во завршната фаза Брисел очекува уверливи докази за деполитизација на судството и разрешница на за случаите со корупција во кои се вмешани виски политички личности.
XS
SM
MD
LG