Достапни линкови

ЕК: Македонија да внимава на изјавите за спорот со името


Според првичните информаци за делови од Извешатајот за напредокот на Македонија , што денеска треба да го објави еврокомесарот за проширување Штефан Филе на прес-конференција во Брисел, Европската Комисија и препорачува на земјава да избегнува постапки и изјави со кои негативно ќе влијае врз спорот со името. Се наведува и дека Македонија заостанува во спроведувањето на реформите во судството и борбата против корупција, а дека постигнала напредок во во исполнувањето на политичките критериуми во процесот на евроинтеграција на земјата.
XS
SM
MD
LG