Достапни линкови

Ксинхуа - САД го ризикуваат глобалното заздравување


Државните медиуми во Кина, денеска објавија нов коментар на потегот на Американската Централна Банка за купување државни обврзници за стимулирање на економијата со дополнителни 600 милијарди долари.
Во коментарот се укажува дека Групата 20 светски економии треба да формира нов механизам за ефикасно следење на валутната политика,
Според новинската агенција Ксинхуа, американскиот ФЕД го ризикува глобалното закрепнување следјки свои правила за економско заживување.
Коментарите се објавени пред клучните самити на Г 20 во Сеул и во Азиско-пацифичка економска соработка форум во Јокохама, Јапонија неделава кои се очекува да се фокусираат на ребалансирање на глобалната трговија.
XS
SM
MD
LG