Достапни линкови

Запрена изградба на џамија во Норвешка


Планот за изградба на џамија во норвешки град Тромсое е запрен откако Норвешка отфрли изградбата да се финансира од донатор од Саудиска Арабија. Од норвешкото Министерство за надворешни работи изјави дека би било парадоксално и неприродно да се одобрат финансирања кои доаѓаат од земја каде што верската слобода не постои.
XS
SM
MD
LG