Достапни линкови

Полскиот министер за надворешни работи во Македонија


Шефот на полската дипломатија Радослав Сикорски ќе престојува во еднодневна посета на Македонија. Во Скопје Сикорски заедно со неговиот македонски колега Антонио Милошоски ќе ја отвори конференцијата Македонија на пат кон ЕУ, на која полските искуства од процесот на приклучувањето во Унијата ќе им ги пренесе на претставници од МНР, полицијата и од граничните служби. Сикорски ќе биде примен и од претседателот Ѓорге Иванов, премиерот Никола Груевски и од министерот за одбрана Зоран Коњановски. Полска треба да го преземе претседавањето со ЕУ во втората половина на 2011.
XS
SM
MD
LG