Достапни линкови

Обама ги повика Индија и Пакистан на дијалог


Претседателот на САД Барак Обама ја продолжува посетата на Индија. Обама вчера ги повика Индија и Пакистан да го надминат конфликтот со дијалог, нагласувајќи дека регионалната нестабилност ја ослабува економската моќ на Индија. Обама исто така го критикуваше начинот на кој Пакистанците се борат против милитантите во близина на границата и оцени дека процесот не напредува онака како што се очекува. Тој ова го кажа во индискиот град Мумбаи на второт ден од 10- дневната азиска турнеја.
XS
SM
MD
LG