Достапни линкови

Демонстрантите бараат поништување на изборите во Авганистан


Авганистанскиот член на Парламентот , Давуд Султанзој во својот говор пред демонстрантите изјави дека над стотици илјади луѓе останаа без свои претставници во Парламентот и дека ваквото кршење на законот треба да се поправи. Официјалните резултати од изборите одржани на 18 сепстември се уште не се објавени. Дел од новоибраните пратеници и кандидати за пратеници излегоа на протести во Авганистан со барање да се поништат изборите и да се организираат нови. Демонстранти денеска маршираа покрај палатата на претседателот Хамид Карзаи и пред седиштето на Обединетите Нации во Авганистан.
XS
SM
MD
LG