Достапни линкови

Уште не почнати изборите во Азербејџан оценети како нелегални


Во Азербејџан денеска треба да се одржат парламентарн избори. Уште пред почетокот на изборите, меѓународните и локалните набљудувачи обвинуваат дека азербејџанските власти преземаат остри мерки против опозицијата и критичкиот
став на дел од медиумите. Светската организација „Хјуманс рајтс воч “ ја обвини владата за малтретирање членови на опозицијата, додека опозицијата соопшти дека очекува изборите да бидат фалсификувани. Се очекува владечката партија Нов Азејбејџан на шефот на државата Илхам Алиев да биде повторно избрана.
XS
SM
MD
LG