Достапни линкови

Први избори по две децении во Мјанмар


Денеска стартуваaт парламентарните избори во Мјанмар. По 20 години воено владеење, за прв пат граѓаните ќе излезат да изберат свои претстaвници во Собранието. Над 29 милиони луѓе имаат право да гласаат во околу 40 илјади гласачки места. Американскиот претседател, Барак Обама во својот говор пред студентите во Мумбаи ги нарече овие избори се „ се' освен фер и демократски “. Тој додаде дека долго време на луѓето од Мјанмар им е негирано правото да одлучуваат за својата иднина. На последните избори во 1990 година партијата Су Кји освои убедлива победа, но никогаш не беше признаена од стана на хунтата.
XS
SM
MD
LG