Достапни линкови

Обама:САД ја гледа Индија како пазар на иднината


Американскиот претседател Барак Обама денеска ќе пристигне во Њу Делхи каде треба да се сретне со индискиот премиeр Манмохан Сингх, и потоа ќе одржи говор во парламентот. Неговата посета во Њу Делхи следува по потпишувањето на договор
со Индија вреден 10 милијарди долари. Обама на вчерашниот индиско – американски бизнис форум изјави дека „ САД ја гледа Азија, особено Индија како пазар на иднината.“
По Индија, предвидено е Обама да ја продолжи својата азиска турнеја во Индонезија, Јужна Кореа и Јапонија.
XS
SM
MD
LG