Достапни линкови

Почина „ ѕверот од Болзано“


Поранешниот нацистички затворски чувар Мајкл Сајферт, познат по својата суровост како „ѕверот од Болзано“ денеска почина на 86 годишна возраст. Сајферт починал во затвор во Јужна Италија каде ја издржувал доживотната казна затвор поради дела кои ги извршил додека бил стражар во затворскиот камп во Болзано за време на Втората Светска Војна.
XS
SM
MD
LG