Достапни линкови

Американски разузнавачи неовластено работат во Шведска?


Шведските владини претставници велат дека американски разузнавачки агенти работат во земјата без знаење на шведските власти. Министерот за правда Беатрис Аск изјави дека нивните активности „се чини дека се слични “ на оние што претходно беа откриени во Норвешка пред една недела.- надгледување и собирање на информации на определени лица од безбедносни причини. Шведските власти „ се чини дека не се информирани за работата на агентите и нивниот опсег“ јавува новинската агенција Асошиетед Прес. Министертот Аск денеска ќе се сретне со американскиот амбадор во Шведска со кој ќе разговаат зоколу овој проблем.
XS
SM
MD
LG