Достапни линкови

Бомбашки напади во Киркук, 25 ранети


Дваесет и пет луѓе биле ранети во денешните експлозии на три автомобили пред домовите на членови на Патриотската унија на Курдистан во ирачкиот град Киркук. Шеф на оваа партија е ирачкиот претседател Џалал Талабани. Киркук е мултиетнички град на 240 километри северно од Багдад во област богата со нафата што е во центарот на несогласувањата меѓу арапите, туркмените и курдите.
XS
SM
MD
LG