Достапни линкови

Грчката полиција со солзавец ги растера демонстрантите


Грчките полицајци употребиле солзавец и шок бомби за да ги растераат пожарникарите кои протестирале пред Парламентот на плоштадот Синатгма, поради финансиската криза во земјата. Пожарникарите протестираат и претсојуваат повеќе од една недела во шатори поставени на плоштадот пред Парламентот. Овие протести се во рамка на протестите на вработените во државните служби кои немаат постојан договор за работен однос. Тие велат дека се плашат оти постоечките договори нема да им бидат продолжени поради рестриктивните мерки на Владата за излез од финансиската криза
XS
SM
MD
LG