Достапни линкови

Почина светски познатиот диригент Баршаи


Диригентот Рудолф Баршаи, роден во Русија почина на 86 годишна возраст во својот дом во Швајцарија, работејќи до последните денови од неговиот живот, јавуваат агенциите. Баршаи стекна светска слава со формирањето на московскиот камерен оркестар во 1955-тата година. Тој во својата кариера соработувал со дел од најголемите светски композитори како Сергеј Прокопиев.
XS
SM
MD
LG