Достапни линкови

Пилај: Ирак повеќе да ги заштитува своите граѓани


Високиот комесар за човекови права во Обединетите Нации, Нави Пилај денеска ги повика ирачките власти повеќе да ги заштитуваат цивилите при напорите да го спречат порастот на „ секташкото “ насилство. Овој повик следува откако над 60 луѓе загинаа при бомбашките напади во шиитските области пред два дена. На овие напади им претходеше и заложничка драма во католичка црква во Багдад каде над 50 луѓе беа убиени.
XS
SM
MD
LG