Достапни линкови

Нова терористичка група додадена на списокот на САД


Соединетите Американски држави ја ставија сунитската милитантска група Џундалах на листата на терористички организации. Таа група е одговорна за голем број на самоубиствени бомбашки напади, киднапирања и атентати насочени кон владини ирански претставници и граѓани. Според соопштенијата на Џундалах, своите активности ги презела во знак на борба за правата на сунитското муслиманско малцинство во областа Балушистан во близина на иранската граница со Пакистан
XS
SM
MD
LG