Достапни линкови

Бан Ки МУн - Кина мора да ги почитува човековите права


Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун во говорот во Пекинг истакна дека е важно Кина да ги почитува човековите права, бидејки нејзиниот економски напредок носи со себе и голема одговорност. Овој говор на Бан Ки Мун во централната школа на Комунистичката Партија во Пекинг уследи по критиките од организациите за човекови права поради тоа што првиот човек на Обединетите Нации не го спомнал ова прашање во разговорите со кинескиот претседател Ху Џинтао во понеделникот.
XS
SM
MD
LG