Достапни линкови

Идентификуван бомбашот самоубиец во Истанбул


Турските власти соопштија дека го идентификувале бомбашот самоубиец кој во неделата изврши терористички напад на плоштадот Таксим, во Истанбул. Станува збор за 24-годишен Курд, Бедар Аџар , кој се вклучил во редовите на курдските бунтовници во 2004 година, пренесуваат новинските агенциите.Курдската АТботничка партија вчера негираше каква било вмешаност во нападот кој бил насочен кон полициски минубус. При терористичкиот напад беа ранети 15 полицајци и 17 цивили.
XS
SM
MD
LG