Достапни линкови

Протести во Авганистан поради парламентраните избори


Околу 300 луѓе излегоа на протести во главниот град на Авганистан, Кабул поради проблемите со септемвриските парламентарни избори. Прелиминарните резултати беа објавени минатиот месец, но конечните резулатати од изборите се уште не се официјално соопштени. Изборната Комисија за жалби отфрли речиси една четвртина од гласачките ливчиња повикувајќи се на измама. Одлуката на комисијата предизвика обвинувања дека институцујата манупулира со резултатите. Неколку изборни кандидати побараа да се отвори истрага.
XS
SM
MD
LG