Достапни линкови

Кина ја критикуваше понудата на САД за посредништво со Јапонија


Кина ја критикуваше понудата на САД да посредува во три партитните преговори со Јапонија околу спорните острови на Источното Кинеско море. Според Пекинг, Вашингтон не треба да се меша во овој територијален спор.
Американскиот државенс секретар Хилари Клинтон минатата недела понуди САД да бидат домаќин на средба меѓу двете азиски сили со цел да се смират тензиите.
XS
SM
MD
LG