Достапни линкови

Косово во нова фаза од институционалната криза


Косовското собрание утре ќе гласа за доверба на владата на Хашим Тачи што е иницирано од Алијансата за ново Косово. За да се изгласа пад на владата потребно е 61 од 120-те пратеници да се изјаснат за недоверба на владата.
Доколку утре се изгласа недоверба, вршителот на должност претседател на Косово, Јакуп Красниќи би можел во рок од 45 дена да распише избори.
XS
SM
MD
LG