Достапни линкови

Турските власти ја обвинуваат Курдската партија за нападот


Турските власти сметат дека најверојатно Курдската Работничка партија е организатор на вчерашниот самоубиствен бомбашки напад на плоштадот Таксим во Истамбул. За сега никој официјално не преземал одговорност за нападот. Нападот е извршен на еден ден пред истекување на едномесечното примирје со курдската партија изјави еден функционер од Западна Турција.
XS
SM
MD
LG