Достапни линкови

Најмалку 50 загинати во заложничката драма во Багдад


Ирачките власти соопштија дека околу 50 луѓе загинале кога безбедносните сили влегле во багдадската католичка црква каде милитантите држале 120 заложници.Ирачкиот заменик министер за нвнатрешни работи генерал Хусеин Али Камал изјави дека меѓу загинатите се и 10 полицајци и еден свештеник , а ранети се над 67 луѓе од кои најголемиот дел жени.
Милитантите прво извршиле напад врз зградата во близина на црквата акде подоцна се засолниле и ги држеле заложниците.За ирачките власти нема сомнеж дека позади овој напад стои Ал Каеда.
XS
SM
MD
LG