Достапни линкови

Медведев во посета на Курилските острови


Рускиот претседател Дмитриј Медведев пристигна на Курилските острови, со што стана првиот руски лидер кој допатувал во посета на островите. Посетата на островите , е непосредно пред посетата на Медведев на Јапонија за да присуствува на Состанокот за Азиско-пацифичка економска соработка (АПЕК). Советскиот Сојуз ги окупираше четирите спорните острови на крајот на Втората светска војна и оттогаш се води територијалниот спор меѓу Токио и Москва. а тоа спречува двете земји да потпишат формален договор за мир.
XS
SM
MD
LG