Достапни линкови

Гвантанамо-осуден припадник на Ал Каеда на 8 години затвор


Еден поранешен борец на Ал Каеда, кој бил малолетен кога е уапсен, наместо 40 години во затвор за воени злосторства, ќе отслужи само 8 одлучи воената комисија во затворот Гвантанамо. Осудениот Омар Кадр претходно се изјасни дека е виновен за 5 воени злосторства, но за нив треба да плати парична казна. Комисјата, за пресудата, размислуваше 2 дена во американската воена база во заливот Гвантанамо во Куба. Кадр е 24 годишен канаѓанец и е последниот западен затвореник во Гвантанамо. САД соопштија дека тој ќе биде вратен во неговата татковина откако ќе помине по уште една година во американски притвор.
XS
SM
MD
LG