Достапни линкови

Бразилците денеска избираат нов претседател


Околу 130 милиони Бразилци денеска во вториот круг на претседателските избори гласааат за нов шеф на државата. Се очекува шефовското место да го добие кандидатот на владечката Работничка партија, Дилма Русеф,која доколку победи ќе биде првата жена која ќе застане на чело наоваа јужноамериканска земја. Таа во првиот круг на изборите освоила 47 проценати од гласовите, а нејзиниот против кандидат од Социјалдемократската партија, Зозе Сера освоила 33 насто.
XS
SM
MD
LG