Достапни линкови

Саудиска Арабија посредува за формирање ирачка влада


Саудиска Арабија ги покани политичките партии од Ирак да дојдат во Ријад на преговори за формирање влада, за да се надмине неколкумесечниот политички ќорсокак во кој западна земјата по мартовските избори. Во соопштението од саудискиот крал Абдула се наведува дека тој ги поканил ирачкиот претседател Џалал Талибани и сите партии што учествуваа на изборите да дојдат во Ријад по завршувањето на аџилакот кон средината на ноември.
XS
SM
MD
LG