Достапни линкови

Русија - Медведев може да ги посети Курилските Острови


Москва не се откажува од можноста, рускиот претседател да ги посети спорните Курилски Острови. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека претседателот Медведев „ независно ги планира патувањата низ својата земја“.
Медведев во неколку наврати најави дека ќе ги посети спорните острови, лоцирани северно од јапонскиот остров Хокаидо, за кои Јапонија тврди дека се дел од нивната територија.
Советската армија ги зазема островите во 1945 година.
XS
SM
MD
LG