Достапни линкови

Бразил веројатно ќе добие прва жена претседател


Во Бразил утре се одржува вториот круг од претседателските избори, на кои фаворит е Дилма Русеф, или челична леди, како што ја нарекуваат. Во првиот круг, на 3-ти октомври, Русеф, која е кандидат на владејачката Работничка Партија, освои 47 насто од гласовите и ако не се случи некое големо изненадување, таа ќе биде првата жена претседател на Бразил.
XS
SM
MD
LG