Достапни линкови

413 загинати, 200 изчезнати по цунамито во Индонезија


Бројот на настрадани од цунамито во западна Индонезија се искачи на 413, а околу 200 луѓе сеуште се водат како изчезнати и неколку дена по несреќата. На Ментаваи островите се расселени околу 13 илјади луѓе, а спасувачките екипи во Индонезија имаат и дополнителен проблем поради континуираните ерупции на вулканот во централна Јава, од каде што евакуираа околу 50 илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG