Достапни линкови

За доверба на косовската влада ќе се гласа во вторник


Косовскиот парламент во вторник ќе гласа за доверба на владата на Хашим Тачи, соопштено е денеска.
Тоа треба да доведе до предвремени избори поради политичката криза која започна со оставката на Претседателот Фатмир Сеидиу минатиот месец.
Сеидиу поднесе оставка поради неуставноста на функцијата Претседател на Република Косово со функцијата Претседател на Демократска лига на Косово.
XS
SM
MD
LG