Достапни линкови

Успешен тест на руска балистичка ракета


Руската морнарица успешно лансирала интерконтинентална балистичка ракета позната под името Булава, јавуваат руските новински агенции, наведувајќи дека станува збор за иднината на рускиот нуклеарен арсенал. Лансирањето било извршено од подморница во Белото море, во близина на границата со Финска, а ракетата успешно погодила цел на полуостровот Камчатка, на оддалеченост од 6 илјади километри.
XS
SM
MD
LG