Достапни линкови

САД: објавени трошоците за разузнавачките служби


Во Соединетите држави за прв пат се објавени трошоците на разузнавачките служби и годинава тие изнесуваат над 80 милијарди долари. Во податоците на владата се прецизира дека воената разузнавачка служба чини 27 милијарди долари додека преостанатиот дел оди за ЦИА и за уште 16 те други разузнавачки агенции. Неколкумина конгресмени веднаш побараа намалување на расходите за разузнавачите.
XS
SM
MD
LG