Достапни линкови

Продолжува судскиот процес против Радован Караџиќ


Поранешниот лидер на босанските Срби Радован Караџиќ ќе го продолжи вкрстеното испрашување на сведокот на обвинителството Драган Мијоковиќ. Караџиќ е обвинет за тероризирање на жителите на Сараево со кампања од артилериски и снајперски напади врз станбени објекти од 1992- та до 95- та година, прогон врз несрпското население во Босна и Херцеговина и земање припадници на Унпрофор како заложници во истиот период.
XS
SM
MD
LG