Достапни линкови

Азербејџанските опозиционери се жалат на притисоци


Азербејџанската опозиција обвини дека власта се подготвува да ги ’лажира‘ парламентарните избори што треба да се одржат наредниот месец. Опозициоенрите обвинуваат дека власта им забранува на одредени кандидати да учествуваат на изборите, ги цензурира медиумите и им го ограничуваа правото на предизборна кампања.
Организацијата за заштита на човековите права Хјуман рајтс воч, претходно ги обвини азербејџанските власти дека напаѓаат, им се закануваат и затвораат новинари во пресрет на изборите и повика на итен прекин на прогонот.
XS
SM
MD
LG