Достапни линкови

Романија сака противракетен штит, но на ниво на НАТО


Романија безрезервно го поддржува реализирањето на системот за противракетна одбрана на ниво на НАТО, а не на билатерално ниво, изјави денеска романскиот претседател Трајан Басеску на заедничка прес-конференција со генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен во Брисел.
Романија има билатерален договор со САД во однос на противракетната одбрана, вели Басеску, но нашата цел е противракетниот штит да биде остварен на ниво на НАТО, а не на билатерално ниво на романско-американските или романско-холандските или американско-холандските односи, рече Басеску.
XS
SM
MD
LG