Достапни линкови

Нови масовни протести во Франција


Стотици илјади французи и денеска низ улиците на градовите, преку протести ќе се обидат да го принудат претседателот Никола Саркози да не го потпише законот за пензиските реформи. Според агенциите, планирани се околу 270 протести низ Франција. Серијата штрајкови и демонстрации во изминатиот период се закануваа да ја парализираат економијата во земјата. Претседателот Саркози најави дека ќе го одобри Законот за пензионирање.
XS
SM
MD
LG