Достапни линкови

Почеток на НАТО повлекувањето од Авганистан во 2011-таФранцускиот министер за одбрана Херв Морин изјави дека земјите членки на НАТО, од почетокот на наредната година, би можеле да започнат со повлекување на дел од своите сили од Авганистан и одговорноста за безбедноста во некои региони да им ја предаваат на авганистанските сили. Во интервју за француското РТЛ радио, Морин додаде дека и американскиот претседател Барак Обама најавил оти во 2011-та година би можело да започне повлекувањето на дел од американските сили од Авганистан.
XS
SM
MD
LG