Достапни линкови

Со солзавец против романските демонстранти


Романската жандармерија денеска употреби солзавец против демонстрантите пред Парламентот кои се обиделе да влезат во зградата. На протестот учествуваа околу 30 илјади луѓе. Група демонстранти почнала да фрла пластични шиштиња и камења и се обидела да ги собори заштитните огради. Синдикалните лидери апелираа да не се прибегнува кон насилство и да се чекаат резултатите од интерпелацијата. Претседателот на синдикалната конфедерација Сед Лекс изјави дека меѓу демонстрантите имало провокатори.
Во парламентот во меѓувреме и е изгласана дoверба на Владата. Опозицијата ја обвини Владата на Емил Бок дека не успеала да се справи со економската криза во државата.
Романија се соочи со серија протести по преземените од Владата мерки за штедење.
XS
SM
MD
LG