Достапни линкови

Повторно судење за Ходорковски


Поранешниот руски нафтен магнат Михаил Ходорковски почна да ги изнесува своите аргументи на повторното судење на кое бара укинување на 14-годишната затворска казна за измама и проневера. Ходорковски беше најбогатиот човек во Русија кога беше уапсен во 2003 година под обвиненија дека неговата сега непостоечка нафтена компанија Јукос затајувала данок.
XS
SM
MD
LG