Достапни линкови

Горбачов - Невозможно е НАТО да победи во Авганистан


Поранешниот советски претседател Михаил Горбачов вели дека е „невозможно“ НАТО да извојува воена победа во Авганистан. Горбачов беше претседател на СССР кога советските трупи се повлекоа од Авганистан во 1989 година по речиси еднодецениска војна.
Во интервју за Би-Би-Си, тој рече дека владејачката партија во Русија, предводена од премиерот Владимир Путин ја жртвува демократијата за да остане на власт.
XS
SM
MD
LG