Достапни линкови

Промени на Лисабонскиот договор?


Се очекува, на дводневниот самит на ЕУ што почнува утре во Брисел, европските лидери да разговараат дали да има промени во лисабонскиот договор. Германија, подржана од Франција, смета дека договорот теба да претрпи промени за да се спречи нова криза како во Грција. Сепак, повеќето земји се противат на промена на договорот, за чие постигнување се преговараше 8 години.
XS
SM
MD
LG